Yanak İmplantı Nedir?

Yanak implantı uygulaması, yaşın ilerlemesi, çevresel etmenler, kalıtsal durum gibi birçok nedenden dolayı ciltte meydana gelen deformasyonları iyileştirmek amacıyla uygulanır. Yüzde meydana gelen kırışıklık, sarkma gibi sorunların giderilmesi için cerrahi veya cerrahi olmayan bir çok yöntem uygulanır.  Çoğunlukla cerrahi olmayan işlemler tercih ediliyor olsa da , yanak implantı operasyonu ile istediği görünüme ulaşan kişi sayısı da oldukça fazladır.  Yanak implantı, kişilerin elmacık kemiklerine uygulanan bir yöntemdir. Yanak bölgesi daha belirgin hale getirilerek kişilerin daha iyi bir görünüme kavuşması sağlanır. İmplant tedavisi, genç yaşlarda yüz hatlarını daha belirgin ve orantılı hale getirmek için tercih edilirken,  ileriki yaşlarda, yüz germe gibi diğer yöntemlerle tercih edilerek kişilerin daha genç ve daha canlı bir görünüme kavuşması için tercih edilir.

Yanak implantı, genellikle yan alt göz kapakları ile üst dudak arası bölgenin tam gelişmemesi veya yetersiz gelişmesi ile ortaya çıkan problemlerin giderilmesinde tercih edilir. Bu işlem ile kişilerde yorgun görünümün iyileştirilmesine katkıda bulunarak kişilerin daha canlı ve genç bir görünüme kavuşması sağlanır.Yanak implantı ile elmacık kemikleri kaldırılabilir ve yüze hacim verilebilir.

Yanak implantı ile elmacık kemikleri belirginleştirilir. Bu işlem, ağız içinde, diş etleri arasında bir kesi ile uygulanır. kesinin ağız içinde olması nedeniyle görünürde herhangi bir yara izi kalmaz. Kişilerin ihtiyaçlarına göre implant, yatay veya dikey olarak yerleştirilebilinir. Bu işlemin uzman ve profesyonel cerrahlar tarafından ameliyathane ortamında gerçekleştirilmesi gerekir.

Yanak İmplantı Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?

Yanak implantı genel anestezi altında yapılması gerekilen cerrahi bir işlemdir. İşlem sonrasında kişiler, genellikle aynı gün taburcu edilir.  Basit ve sağlıklı bir yöntem olması nedeniyle günümüzde çok fazla tercih edilen yanak implantının, ortalama olarak 6 ay ile 2 yıl arasında kalıcılık süresi bulunur. Bu süre, kişiden kişiye farklılık gösterir. Yanak implantı sonrasında işlem, etkisini ortalama 1 hafta sonrasında göstermiş olur.

 

Yanak İmplantı Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Yüzde meydana gelen şişlik, kızarıklık ve morarmalar 2-3 gün içerisinde kaybolmaya başlayacaktır. Yaklaşık 1 saat kadar süren yanak implantı operasyonu, başka estetik operasyonlarla birlikte aynı seansta uygulanabilinir.

İşlem sonrasında kişiler, aynı gün taburcu edilir. Yanak implantı sonrasında meydana gelen kızarıklık ve morlukların en aza indirgenmesi  için soğuk uygulama tavsiye edilir.

Meydana gelen kızarıklıklar ve morluklar, bir süre sonra kendiliğinden kaybolur. Yanak implantı sonrası tam iyileşme, ortalama 7 ile 10 gün kadar sürer. İşlem sonrasında kişilerin alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmaları gerekir. Bunun yanı sıra ameliyat öncesinde ve sonrasında aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların bir süre kullanılmaması gerekir.

Herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin, öncelikle işlemle ilgili uzman doktor ile bir görüşme sağlayıp hastalığının yanak implantı tedavisi için uygun olup olmadığını araştırmalıdır. Yanak implantı sonrasında, kişilerin dudak ve çene kısmında uyuşukluk görülebilir. Hissedilen uyuşukluğun geçmesi, yaklaşık 1 gün kadar sürebilir.