PRP Nedir?

Prp tedavisi veya trombosit açısından zengin plazma tedavisi yöntemi, hastanın kendisinden alınmış olan kanın çeşitli işlemlere tabi tutularak tedavisi planlanmış dokulara enjeksiyon edilmesi ile gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir.

PRP günümüzde birçok sağlık ve cilt probleminin tedavisinde kullanılan etkili yöntemlerden birisidir. Özellikle günümüzde birçok kişinin karşılaştığı sorunlardan birisi olan saç dökülmesi tedavisinde de PRP tedavisi sıklıkla kullanılıyor. Vücuda enjekte edilen madde, pilatet adı verilen özel bir bileşendir. Plazma içerisinde vücut için faydalı proteinler ve özel hücreler bulunur.

PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişilerin kendi vücutlarından alınan kanın santrifüj edilmesiyle  elde edilen platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma, kişinin kendisine geri uygulanır. Bileşenlerine ayrılan ve trombosit bakımından zengin plazma, vücutta ihtiyaç duyulan bölgeye enjekte edilir. Ayrıca uygulanacak bölgeye göre farklı teknikler kullanılabilir.

PRP Nasıl Uygulanır?

Tedavisi öncesinde, plazmanın nereye enjekte edileceği tespit edilmelidir. Uzman doktor gerekli muayeneleri yaptıktan sonra kişilerin ihtiyacına yönelik olarak PRP enjeksiyonu hazırlanır. Alınan kan santrifüj işlemi ile bileşenlerine ayrılır.  İşlem için hazır hale getirilen plazma, enjeksiyon yardımıyla belirlenen bölgelere enjekte edilir. PRP tedavisi öncesinde işlemin yapılacağı alanla ilgili gerekli incelemeler ve ultrason görüntüleme yöntemleri uygulanabilir. PRP tedavisi kısa süre içerisinde tamamlanan işlemlerdir.

PRP Neden Uygulanır?

Birçok kadın ve erkek çeşitli nedenlerden dolayı cilt ve vücut yapısında meydana gelen deformasyonlarda rahatsız olurlar. Bu nedenle etkili ve kısa süre içerisinde tamamlanan yöntemlere başvurulur. PRP tedavisi ile kırışıklıkları azaltmak, deriye esneklik ve parlaklık kazandırmak, sivilce, ameliyat, çatlak gibi her türlü yara izini azaltmak ve saç dökülmesini durdurmak amaçlanır.

PRP Kullanım Alanları Nelerdir?

PRP tedavisi, fiziki görünümün iyileştirilmesinin yanı sıra bazı sağlık problemlerinde de kullanılan bir yöntemdir. Spor yapan kişilerin sık sık karşılaştığı tendonların yaralanması, ayak bileğinde aşil tendiniti ve kronik tendon problemlerinde kullanılır. Bunun yanı sıra saç dökülmesini önlemek içinde PRP enjeksiyonları kullanılır. PRP uygulamasının özellikle genetiksel saç dökülmelerinin engellenmesinde etkili ve başarılı sonuçlar elde edildiği tespit edilmiştir. PRP fiyatları diğer birçok tedavi yöntemlerine göre daha uygundur. Cilt gençleştirme tedavisinde de kullanılan PRP yöntemi, ciltte meydana gelen hasarın kısa süre içerisinde onarılmasını sağlar. Vücutta yüz, boyun, dekolte, el, kol gibi birçok bölgeye uygulanabilir.

PRP’nin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

PRP tedavisinde, diğer birçok tedavi yönteminde olduğu gibi olası bazı yan etkiler bulunur. PRP tedavisi sırasında ve sonrasında;  enfeksiyon, kanama, doku hasarı gibi bazı komplikasyonlar meydana gelebilir. Bunun yanı sıra sinir yaralanmaları, işlemin yapıldığı bölgede ağrı oluşması olası yan etkiler içerisindedir. Bu yan etkilerin görülme olasılığı oldukça düşüktür.

PRP Tedavisi Kaç Seansta Tamamlanır?

PRP tedavi süresi, işlemin yapıldığı bölgeye ve kişilerin ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir. PRP tedavisi, ortalama 3 ile 8 seans şeklinde uygulanır. Saç dökülmesi tedavisi, diğer tedavilere göre biraz daha uzun sürebilir. Ayrıca PRP tedavisi ile birlikte diğer tedavi yöntemleriyle de bir arada uygulanabilir.

Ağrı Tedavisinde PRP’nin Yeri Nedir?

PRP vücutta oluşan kısa ve uzun süreli ağrıların tedavisinde de tercih edilin bir uygulamadır. Özellikle kas-iskelet sistemi yaralanmalarında, eklem kireçlenmelerinde, ayak burkulmalarında kullanılır. Hazırlanan özel enjeksiyonların,  ağrı bölgesine enjekte edilerek ağrının hafifletilmesi hedeflenir

PRP Tedavisi Yaptıranlar Yorumları

PRP tedavisi, günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilen yöntemler arasındadır. Bu işlemi yaptıran kişilerin büyük çoğunluğu işlem sonrasında başarılı sonuçlar ile karşılaştığını ifade eder. Ancak PRP tedavisinin uzman kişiler tarafından steril ortamlarda gerçekleştirilmesi önemlidir.

PRP Fiyatları

PRP fiyatları işlemin yapılacağı bölgeye ve kuruma göre farklılık gösterir. PRP fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için işlemin gerçekleştirileceği kurum ile irtibata geçilmesi gerekir. Yapılan gerekli muayeneler ve işlemler sonrasında kişilerin ihtiyacına yönelik olarak tedavi yöntemi ve fiyatı belirlenir.