Meme Küçültme

Mamoplasti olarak da bilinen, meme küçültme ameliyatları oldukça popüler olan estetik uygulamalardan birisidir. Bu uygulama, vücut orantısına göre oldukça büyük olan göğüslerin, fazla deri, yağ ve bez dokuların çıkartılarak küçültülmesi esasına dayanır. Meme küçültme ameliyatları estetik bir görünüm yaratma arzusunun da ötesinde vücut orantısına göre çok büyük olan göğüslerin yarattığı sırt, bel, omuz, boyun ağrısı gibi fiziki semptomları ortadan kaldırmak için de sıklıkla tercih edilir. Areola küçültme de gerek duyulursa aynı işlem sırasında yapılır, bu da göğüslerin daha canlı, daha genç ve daha orantılı görünmesine yardımcı olur.

Meme Küçültme Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında yapılan ameliyatlardır.  Meme küçültme ameliyatları, memede görülen büyüklük ve sarkmaları gidermek için yapılan cerrahi işlemlerdir. Kullanılan tüm teknik ve yöntemlerin, bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Meme küçültme operasyonlarında tercih edilecek yöntem ve tekniğe, uzman doktor tarafından yapılan detaylı muayene ve röntgen görüntülerinin incelenmesinden sonrasında karar verilir.

Kullanılan tüm tekniklerde amaç, dokulara zarar vermeden, meme dokusu ve deriyi şekillendirmektir. Memeyi daha küçük ve daha sıkı bir görünüme kavuşturmak için tercih edilen meme küçültme ameliyatları, uzman kişiler tarafından hastane ortamında yapılması gereken cerrahi bir işlemdir https://enoxworld.de/

Meme Küçültme Öncesi

Meme küçültme operasyonlarında başarılı sonuçlar elde edilebilmesi için öncesinde bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle, işlemin deneyimli ve profesyonel doktorlar tarafından uygulanması en önemli hususlardan biridir. İşlem öncesinde, gerekli muayenelerin ve tetkiklerin yapılıp; kişilerin ameliyata uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Meme küçültme ameliyatlarının öncesinde, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlara en az 1 hafta öncesinden ara verilmesi gerekir.

Meme Küçültme Riskleri Nelerdir?

Deneyimsiz kişiler tarafından yapılan meme küçültme operasyonlarında, süt kanalları zarar görebilir. Süt kanallarına zarar verilmesi durumunda, emzirmede bazı sorunlar yaşanabilir. Ayrıca meme küçültme operasyonlarında, meme başı yara iyileşimi konusunda bazı problemler ortaya çıkabilir. Bu tür sorunları tamamen ortadan kaldırmak için deneyimli uzman doktorlar ve ekipleri tarafından işlemler yapılmalıdır.

Meme Küçültme Sonrası

Meme küçültme ameliyatları, genel anestezi altında yapıldığı için kişiler 1 gün hastanede yattıktan sonra taburcu edilir. Kişilerin, evde en az 1 hafta istirahat etmeleri gerekir. Ameliyat sonrasında en az 1 ay boyunca kişilerin, ağır egzersiz hareketlerden ve yüklerden kaçınması zorunludur. Ayrıca kol ve göğüs bölgesini zorlayacak hareketlerden de uzak durulmalıdır. İşlem yapılan bölgede ödem ve şişlik oluşabilir. Oluşan şişlik ve ödem, ortalama 3 hafta içerisinde kaybolur.

Meme Küçültme Sonra İz Kalır mı?

Meme küçültme ameliyatlarında, çok az iz kalabilir. Ameliyat esnasında kesi; meme başında ve meme başının aşağısında yapılabilir. Kesin yapılan bölgede kısmen renk değişimi görülebilir. Bu iz,  uzaktan bakıldığında belli belirsiz ince bir iz şeklindedir.

Meme Küçültme Sonra Çok Ağrı Olur mu?

Meme küçültme ameliyatları sonrasında kişilerde, hafif ağrılar görülebilir. Kişilerin, ağrıyı azaltması için bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Ameliyat sonrasında yaşanacak ağrılara karşı uzman doktor ağrı kesici tedavisi uygular. Ayrıca bu ameliyatlar, genel anestezi altında yapıldığından kişilerde hafif baş ağrıları da görülebilir.

Meme Küçültme Kansere Sebep Olur mu?

Meme küçültme ameliyatları sonrasında kişilerde, kansere sebebiyet verecek herhangi bir durum oluşmaz. Bu ameliyatlarda, meme dokusunun büyük bir kısmı çıkarıldığında daha sonra görülebilecek meme kanseri oranı düşer. Ancak ailesinde daha önceden meme kanseri teşhisi konulan kişilerin, işlem öncesinde bazı tetkikleri yaptırmaları gerekir.

Meme Küçültme Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Meme küçültme ameliyatları sonrasında başarılı sonuçlar elde edilebilmesi için kişilerin, bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Ameliyat sonrasında en az 1 hafta istirahat edilmelidir. Kol ve göğüs bölgesini zorlayacak itme, çekme gibi hareketlerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Ayrıca ameliyat sonrasında önerilen sporcu sütyeni belirli bir süre kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra ameliyat sonrasında sigara ve alkol gibi alışkanlığı bulunanlar bu alışkanlıklarını terk etmelidir. Meme küçültme ameliyatları sonrasında, bol bol su tüketilmesi gerekir.

Meme Küçültme Fiyatları

Meme küçültme fiyatları işlemin yapılacağı kuruma, uygulanacak teknik ve yöntemlere göre farklılık gösterir. İşlem öncesinde yapılan detaylı muayeneler sonrasında kişinin ihtiyaçlarına uygun şekilde tedavi yöntemi belirlenir. Meme küçültme işlemleri, Sağlık Bakanlığı tarafından izinli ve onaylı merkezlerde yaptırılmalıdır. Aksi takdirde bazı sağlık sorunları ile karşılaşılabilir.