Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı estetiği, gözde daha iyi bir görünüm oluşturabilmek için  göz kapaklarında meydana gelen ya da var olan, fazla deri veya orbital yağın alınması işlemidir. Günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilen göz kapağı estetiği, üst kapak ve alt kapağa ayrı ayrı veya her ikisine aynı anda yapılabilir.

Göz kapaklarında meydana gelen deformasyonları gidermek için tercih edilen göz kapağı estetiği ile daha genç ve dinamik bir görünüme kavuşmak mümkündür. Göz kapağı estetiği ile alt ve üst kapaklardaki sarkmalar, torbalanmalar ve cilt fazlalığı gibi birçok sorunun giderilmesi mümkündür. Göz kapağında meydana gelen bu tür sorunlar; yaşın ilerlemesi, çevresel etmenler sağlıksız beslenme gibi dış etkenlerin yanı sıra, genetik faktörlerden de kaynaklı olabilir.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Göz kapağı estetiği ile göz kapaklarında meydana gelen yaşlanma belirtileri giderilebilir. İnsanlarda yaşın ilerlemesi ile birlikte cilt elastik yapısını kaybeder. Cildin elastik yapısını kaybetmesi sonucunda oluşan fazla deri, göz kapaklarında toplanır. İnsanlarda yaşlanmanın ilk belirtileri genellikle göz kapaklarında ortaya çıkar. Göz kapaklarında meydana gelen torbalanmalar, renk değişikliği, kırışıklık ve sarkmalar, kişilerin yaşlı bir görünüme sahip olmasına sebebiyet verir. Ayrıca göz kapağı kenarlarında kazayağı denilen çizgiler, üst göz kapağı düşüklüğü gibi deformasyonlar da oluşur.

Göz Kapağı Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Göz kapağı estetiği genellikle belirli yaşın üstündeki kişilere yapılır. Kişilerin ihtiyaçlarına göre daha erken yaşlarda da göz kapağı estetiği ameliyatlarına ihtiyaç duyulabilir. Göz kapağı estetiği ameliyatları, genellikle 35 yaş üstü kişiler tarafından tercih edilir. Ancak bazı kişilerde genetiksel yapı, çevresel etmenler ve bazı nedenlerden dolayı göz kapaklarındaki sarkma, kırışıklık çok erken yaşlarda görülür. Göz kapağı estetiği ameliyatları sonrasında kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyen yorgun ve donuk yüz ifadesinin yerine canlı ve daha dinamik bir görünüm meydana gelir.

Göz Kapağı Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Göz kapağı estetiği ameliyatları öncesinde bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Bu ameliyatlar, risk oranı düşük, oldukça kolay ve pratik işlemlerdir. Ameliyat öncesinde kişilerin aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlara bir süreliğine ara vermeleri gerekir. Göz kapağı estetiği ameliyatları öncesi ve sonrasında sigara, alkol gibi alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Ayrıca kanser, kalp rahatsızlığı gibi ciddi sağlık sorunları bulunan kişilerin bu durumu işlemi gerçekleştirecek uzman doktora bildirmeleri gerekir. Göz kapağı estetiği ameliyatları öncesinde gerekli tetkiklerin ve muayenelerin dikkatli bir şekilde yapılması önemlidir.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği kişilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak yalnızca üst kapağa ve ya alt kapağa yapılabilir. Üst göz kapağı estetiği ameliyatları, bölgede bulunan fazla deri ve dokunun kesilerek uzaklaştırılması işlemidir. Bu ameliyatlar ile birlikte diğer bazı estetik operasyonlar aynı anda uygulanabilir. Üst göz kapağı ameliyatları, bazı kişilerde zorunlu bir ihtiyaç haline de gelebilir. Ameliyat esnasında göz kapağının katlanma bölgesinde bir kesi ile fazla deri alınır. İşlem esnasında gözün yan tarafındaki yağ paketleri de azaltılabilir. Üst göz kapağı ameliyatları sonrasında dikişler 5-6 gün sonra alınır.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği ameliyatlarında, yalnızca alt göz kapağına da müdahale edilebilir. Yaşlanma ve yer çekiminin etkisiyle alt göz kapağında çökme meydana gelir. Alt göz kapağı estetiği ameliyatlarında, göz kapağında meydana gelen torbalanma ve sarkmalar ortadan kaldırılır. Ameliyat esnasında kirpiklerin hemen altında bir kesi yapılır. Yapılan bu kesi ile birlikte cilt yukarıya doğru kaldırılır ve gözaltında bulunan yağ paketçikleri göz çukuruna doğru yayılır. Ayrıca alt göz kapağında bulunan fazla deri kesilerek çıkarılır.

Göz Kapağı Estetiği Önce Sonrası

Göz kapağı estetiği ameliyatlarında başarılı sonuçlar elde edebilmek için öncesinde ve sonrasında bazı noktalara dikkat edilmelidir. Öncelikle işlemi yapacak kişinin işinde uzman ve deneyimli bir doktor olmasına dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrasında göz çevresinde şişlik ve morluk oluşabilir. Ayrıca göz kapaklarında, hafif sızıntı şeklinde kanamalarda oluşabilir. Göz kapağı estetiği ameliyatları sonrasında gözde; batma, yanma gibi şikâyetler görülebilir. Meydana gelen bu tür şikâyetler işlemden kısa bir süre sonra kaybolmaya başlayacaktır

Üçüncü Göz Kapağı Nedir?

Göz kapağı estetiği, kısa süre içerisinde ağrısız bir şekilde gerçekleştirilen cerrahi işlemlerdir. Üçüncü göz kapağı, gözü korumaya ve nemlendirmeye yarayan bir göz kapağıdır. Üçüncü göz kapağı, bazı hayvanlarda bulunur. 3. göz kapağı insanlarda da nadir olarak görülen bir durumdur.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları

Göz kapağı estetiği fiyatları, kişilerin ihtiyaçlarına ve yapılacak diğer estetik operasyonlara göre farklılık gösterir. Bazı durumlarda göz kapağı estetiği ameliyatları ile birlikte diğer bazı estetik operasyonlar aynı anda uygulanabilir. Bu durum ameliyat fiyatlarında değişiklikler olmasına sebebiyet verir. Göz kapağı estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi için işlemin gerçekleştirileceği kurum ile bir ön görüşme yapılarak bütçe planlaması yapılabilir.