Dolgu Uygulaması Nedir?

Çevresel etmenler, genetik yapı, yaşın ilerlemesi gibi nedenlerden dolayı ciltte meydana gelen kırışıklık, sarkma gibi sorunları gidermek için en güvenilir estetik uygulama yöntemlerinden birisi dolgu uygulamalarıdır.

Dolgu uygulamalarında, insan vücudu için herhangi bir zararı bulunmayan hyaluronik asit bazlı dolgu, ihtiyaç duyulan bölgeye enjekte edilir.

Dolgu Nerelerde Kullanılır?

Dolgu çoğunlukla yüz bölgesinde tercih edilir. Dolgu uygulamaları vücutta birçok bölgeye uygulanabilen bir işlemdir. Günümüzde kadınlar kadar erkekler de bu tür medikal estetik yöntemlerine başvurur. Kadın-erkek herkes tarafından tercih edilen dolgu uygulamaları, dudak çevresine ve burun çevresinde oluşan çizgilerin giderilmesinde uygulanabilir. Ayrıca dudakların daha dolgun ve daha iyi bir görünüme kavuşturmak için de dolgu uygulamaları tekniği kullanılır. Yaşlanma belirtilerinin en fazla görüldüğü göz çevresinde meydana gelen çizgileri, çökmeleri gidermek için de tercih edilebilecek bir yöntemdir. Bunun yanı sıra çene hatlarını, elmacık kemikleri ve yanakları daha belirgin hale getirmek için de dolgu uygulamaları tekniği kullanılır. Bu yöntem kaş, gözaltı torbaları, yanak, çene, şakak gibi birçok bölge uygulanabilir.

Dolgu Maddesi Hangi Amaçlarla Kullanılabilir?

Dolgu uygulamaları ciltte meydana gelen ve kişilerde yorgunluk ve yaşlılık neticesinde ortaya çıkan birçok deformasyonun giderilmesinde kullanılır. Bu yöntemde kullanılan hyalunorik asit, insan vücudunda olan bir madde olduğundan herhangi bir zararı yoktur. Dolgu uygulamaları zamanla incelerek dolgunluğunu kaybeden dudak bölgesine uygulanarak dudağın daha dolgun hale getirilmesini sağlar.

Bunun yanı sıra yanaklarda, alt çene bölgesinde meydana gelen sarkmaları gidererek daha belirgin hale getirmek için de kullanılır. Dolgu maddesi, yaşlanma ile birlikte meydana gelen deformasyonları gidererek daha genç be daha iyi bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Dolgu Hangi Alanlarda Uygulanır?

Dolgu uygulamaları yaşlanmanın ilk olarak etkisini görüldüğü yüz, el, dekolte bölgesi gibi yerlere uygulanır. Dolgu uygulaması yapıldığı bölgedeki sorunları giderir. Diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi dolgu uygulamaları da belirli bir süre etkisini gösterir. Yapılan estetik operasyonlar, yaşlanmayı durdurmadığından tekrar aynı sorunların görülmesi normaldir.

Bir süre sonra tekrar dolgu uygulamalarına ihtiyaç duyulabilir. Dolgu uygulamaları; alın, şakak, gözaltı, burun, dudak, çene, ağız dekolte bölgesinde meydana gelen çizgilerin, kırışıklıkların ve renk değişikliklerinin giderilmesinde kullanılır. Uygulama sonrasında kısa süre içerisinde işlemin yapıldığı bölgelerde etkileri ortaya çıkar.

Dolgu Uygulamaları Sonucunun Etkisi

Dolgu uygulamaları kadın-erkek birçok kişi tarafından rahatlıkla tercih edilebilecek kısa süreli işlemlerdir. Uzman hekim tarafından yapılan muayeneler ve tetkikler sonrasında işlemin yapılacağı bölge belirlenir. Ortalama, yarım saat süre işlem esnasında belirlenen bölgeye hyaluronik asit dolguları enjekte edilir. İşlemden hemen sonra etkileri yavaş yavaş görülmeye başlar. Dolgu uygulamalarının tam etkisi, ortalama 1 hafta geçtikten sonra ortaya çıkar. Kişiden kişiye ve uygulanacak bölgeye göre farklılık gösteren uygulama sonucunda, uzman doktoru tavsiyelerine ve önerilerini birebir uyulması önemlidir.

Dolgu Uygulamaları Ne Kadar Sürer?

Dolgu uygulamaları kısa süre içerisinde basit bir şekilde uygulanabilir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte kişiler en kısa süre içerisinde konforlu bir şekilde vücutlarında oluşan deformasyonları gidermeleri mümkündür. Yüz, el, dekolte bölgesi gibi yerlerde meydana gelen kırışıklık, sarkma, ortalama yarım saat kadar süre içerisinde giderilir. Dolgu uygulamaları; uygulanacak bölgenin alanına, kişilerin ihtiyaçlarına göre farklı sürelerde tamamlanır. Ancak ortalama, 10 ile 30 dakika arasında tamamlanan bir işlemdir.

Uygulama Sonrasında Herhangi Bir Yan Etki Söz Konusu mu?

Dolgu uygulamaları sonrasında görülen yan etkiler, yok denecek kadar azdır. Ancak işlemin profesyonel ve deneyimli doktorlar tarafından uygulanması gerekir. Dolgu uygulamaları sonrasında işlem yapılan bölgede kızarıklık, morluk görülebilir. Görülen bu kızarıklık ve morluklar, normal ve geçici bir durumdur. İşlem, uzman ve deneyimsiz kişiler tarafından yapıldığında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşılabilir. Ancak uzman ve deneyimli kişiler tarafından gerçekleştirilen dolgu uygulaması sonrasında olası yan etkilerin gelişme riski en düşük seviyededir.

Sonuçların Etkisi Ne Kadar Sürer?

Dolgu uygulamaları tedavisi, kişiden kişiye ve yapılan bölgeye göre farklılık gösterse de ortalama etki süresi 1 ile 2 yıl arasında değişiklik gösterir. Ancak uygulama sonrasında kişilerin bazı hususlara dikkat ederek bu süreyi uzatması mümkündür. Dolgu uygulamaları ciltte meydana gelen deformasyonları giderir. Yapılan estetik operasyonlarda, yaşlanma durdurulamaz. İşlemin etkisi geçtikten sonra tekrar dolgu uygulamalarına ihtiyaç duyulabilir.

Dolgu ile Botoks Birlikte Uygulanabilir mi?

Dolgu uygulamaları, botoks işlemiyle birlikte uygulanabilen yöntemlerdir. Ancak dolgu ve botoks işleminin aynı anda uygulanabilmesi, yapılacak bölgeye göre değişir. Her bölgeye, dolgu ile botoks işlemi aynı anda uygulanamaz. Alın bölgesine, aynı anda dolgu ve botoks işlemleri birlikte uygulanması mümkün değildir. Bunun yanı sıra dolgu uygulaması mezoterapi gibi uygulamalar ile de aynı anda yapılabilir.

Dolgu Uygulamasının Fiyatı Nedir?

Dolgu uygulamaları fiyatları; işlemin yapılacağı bölgenin alanına, uygulanacak solüsyonun miktarına göre değişiklik gösterebilir. Uygulama öncesinde işlemin yapılacağı kurum ile iletişime geçerek fiyatlar hakkında detaylı bir bilgi alınması gerekir. Dolgu uygulama fiyatları, işlemi yapıldı kuruma ve ile göre de farklılık gösterebilir.