Çene İmplantı Nedir?

Çene implantı operasyonu ile, çene kemiği üzerine yerleştirilen implant sayesinde çene büyütülerek, estetik bir görünüm elde edilebilir. Bunun sonucunda kişilerin burun, çene, yüz orantısı eşitlenir. Çene implantı ile birlikte diğer bazı estetik ameliyatlar aynı anda uygulanabilir. Çene ucu ve burun ucu birbiriyle dengeli ve orantılı olması estetik açıdan önemlidir. Çene implantı ile burun ucu estetiği, genellikle aynı anda yapılan işlemlerdir.

Çene İmplantı Nasıl Yapılır?

Çene implantı oldukça basit ve konforlu yüz estetiği operasyonları arasında yer alır. Bu yöntemde çene bölgesine yerleştirilecek implant, ağız içinden veya çene altında yapılan küçük bir kesi ile yerleştirilir. Çene implantı öncesinde uzman doktor gerekli muayeneleri ve tetkikleri yaptıktan sonra kişilerin ihtiyaçlarına uygun şekilde yapılacak işlemler belirlenir. Çene implantı, lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir. Çene implantı için, işinde uzman ve deneyimli kişilerle irtibata geçilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde hem istenmeyen görüntüler hem de ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Çene İmplantı Kalıcı mı?

Çene implantı genellikle burun estetiği ameliyatları ile birlikte yapılan işlemlerdir. Kişilerde çene ucu ve burun ucunun birbiriyle uyumlu olması için tercih edilen çene implantı, kalıcı ve etkili yöntemler arasındadır. Çene implantı ameliyatları, kalıcı ve ömürlük işlemlerdir. İşlem sonrasında beklenen başarının elde edilebilmesi için işlem öncesinde gerekli araştırmaların ve muayenelerinin özenle yapılması gerekir.

Çene İmplantı Zararları

Çene implantı uygulaması uzman ve profesyonel kişiler tarafından yapıldığı takdirde ciddi komplikasyon riski olmayan bir işlemdir. Ancak deneyimsiz kişiler tarafından yapılan implant sonrasında dokular zarar görebilir. Çene implantı operasyonlarının başarılı olarak sonuçlanabilmesi için doğru planlama yapılmalıdır. Bu işlemler sonrasında düşük bir ihtimal olsa da enfeksiyon, kanama gibi komplikasyonlar görülebilir. Çene implantı, çene kemiğine herhangi bir zarar vermez.

Çene Ucu İmplantı

Çene ucu implantı ameliyatları, burun ve yüz uyumunun sağlanması için yapılan işlemlerdir. Bu işlemler esnasında kişilerin ihtiyaçlarına yönelik vida, dolgu, protez gibi malzemeler ve farklı yöntemler kullanılabilir. Uygulanacak yöntemler öncesinde, kişilerin çene ve yüz uyumuna dikkat edilir. Çene ucu implantları, çene kemiği küçük veya geride olan kişiler için uygun yöntemlerdir. Çene ucuna yerleştirilen implantlar, yarım ay şekline benzer. Özel bir yapıya sahip bu implantlar, zamanla kemik ile bir bütün haline gelir. Çene ucu implantı için ağız içinden veya diş oluklarında bir kesi yapılarak implant çeneye yerleştirilir.

Üst Çene İmplantı

Çene implantı kişilerin ihtiyaçlarına göre üst çene bölgesine, çene ucu gibi yerlere de yerleştirilebilir. Üst çene implantı, üst çene kemiği az gelişmiş kişilere uygulanan yöntemdir. Bu işlemler neticesinde, alt çene ile üst çene daha orantılı bir hale getirilir. Üst çene implantı işlemleri de genellikle burun estetiği ameliyatları ile aynı anda yapılır.

Silikon Çene İmplantı

Çene implantı esnasında kullanılan materyaller arasında sıvı silikon materyaller yer alır. Özel bir yapıya sahip olan bu silikonlar; çene ucu, çene gibi bölgelere yerleştirilir. Kişilerin ihtiyaçlarına yönelik şekilde farklı büyüklükte silikon implant çeşitleri bulunur. Silikon implantlar, belirlenen bölgeye yerleştirilerek vidalarla sabitlenir. Silikon çene implantları, belirli bir süre sonra kemiğin bir parçası haline gelir.

Alt Çene İmplantı

Çene implantı hastanın problemine göre alt çeneye veya üst çeneye uygulanabilir. Ayrıca kişilerin ihtiyaçlarına göre alt ve üst çene aynı anda da tedavi edilebilir. Alt çene ameliyatları, genellikle alt çenenin önde olması veya üst çeneye göre daha geride olması durumlarında tercih edilir. Ayrıca alt çenenin, sağda veya solda olması gibi asimetrik bozukluklarda da bu yöntemlere başvurulur. Alt çene implantı, estetik görünümden dolayı tercih edilmesinin yanı sıra kişilerde çiğneme, konuşmak gibi sorunların çözümü de olabilir.

Çene İmplantı Sonrası

Çene implantı sonrasında kişiler bazı hususlara dikkat etmelidirler. Ameliyat sonrasında kişilerde, hafif derecede ağrılar ve çenede gerginlik hissi oluşabilir. Oluşan ağrılar için uzman doktor, ağrı kesici tedavisi uygular. Bunun yanı sıra işlem yapılan bölgede hafif kızarıklık ve morarmalar da oluşabilir. Bu morarma ve şişlikler, işlemden ortalama 2 ve 3 gün sonra kaybolur. Çene implantı sonrasında kişilerin belirli bir süre sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenmesi gerekir.

Çene İmplantı Fiyatları

Çene implantı fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için işlemin yapılacağı kurum ile iletişime geçilmesi gerekir. Çene implantı fiyatları; yapılan işlemlere, işlemin yapıldığı kuruma göre farklılık gösterir. Bu tür operasyonlar için uzman ve profesyonel hizmet veren kurumlarla iletişime geçilmesi yapılacak işlemin başarılı olması için çok önemlidir.