Burun Estetiği

Burun estetiği burunda şekil bozukluğu bulunan kadın ve erkek fark etmeksizin her bireye yapılabilen ve en çok tercih edilen estetik operasyonlardan birisidir. Burun estetiği, nazoplasti veya rinoplasti isimleri ile de bilinir. Burunda, doğumla beraber var olan şekil bozuklukları veya daha sonra meydana gelen travmalara bağlı olarak şekil bozuklarının oluşması halinde uygulanan bir operasyondur.

Burunda oluşan şekil bozuklukları, kişilerin dış görünümlerini olumsuz etkileyen, psikolojik olarak rahatsızlık veren bir durum olmakla birlikte aynı zamanda solunum bozukluğu problemlerinin de görülmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden yapılacak burun estetiği operasyonuyla, burundaki şekil bozuklukları ve burun ile ilgili diğer rahatsızlıkların tedavi edilmesi mümkündür. Burun estetiği fiyatları yapılacak işlemlere göre düşük maliyetli dur.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı, genel olarak uygulamalarda genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Eğer burundaki problem basit rinoplasti işlemlerini gerektiren düzeyde ise uzman cerrahın tercihine göre lokal anestezi yapılabilir. Yaklaşık 2 saat süren burun estetiği ameliyatları, problemin türüne göre iki farklı teknik kullanılarak sorunlar giderilmeye çalışılır. Rinoplasti operasyonlarında genellikle iki farklı burun estetiği tekniği kullanılır ve bunlardan ilki olan açık rinoplasti de cerrahın görüş açısını genişletmek amacıyla burun delikleri arasında küçük bir kesi yapılır.

Bu teknik genellikle burnunda şekil bozukluğu çok fazla olan ya da daha önce burun estetiği operasyonu yaptırmış kişilere açık rinoplasti tekniği kullanılır. Bu tekniğin cerrah ve hastaya sağladığı en büyük avantaj ise geniş görüş açısı sağlaması nedeniyle hem cerrah rahatlıkla çalışabilir hem de ileri düzeydeki şekil bozukluğu probleminin giderilmesi için kolaylık sağlar. Yapılan bu müdahale neticesinde iyileşme süresi bir miktar uzun olmakla birlikte ameliyat sonrasında burun bölgesinde ödem oluşumu ve morluklar görülebilir.

Bu problemler belli bir süre geçtikten sonra tamamen ortadan kalkar. Burun estetiği tekniklerinden ikinci yöntem olan kapalı rinoplasti, genellikle küçük düzeydeki burun şekil bozuklukları olan kişilere uygulanır. Bu teknikte görüş alanı daha dar ve yapılacak kesi burun delikleri içerisinde kalacak şekilde işlemler yürütülür, ayrıca iyileşme süresi açık burun estetiği ameliyatına göre daha kısadır.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Burun estetiği ameliyatı, doğuştan burnunda şekil bozukluğu olanlar veya sonradan meydana gelen şekil bozukluğu bulunan kişiler ile nefes alıp verme problemi görülen kişilere yapılmaktadır. Solunum sorunlarına neden olan şekil bozukluklarında, solunumun rahat bir şekilde yapılmasını engelleyen problem dışarıdan görülebileceği gibi bazen de burnun iç kısmında çıplak gözle görülemeyecek bölgelerde olabilir.

Bunun dışında burnun büyük olması, burun kemik kısmında çıkıklık veya eğrilik bulunması, burun yapısında bulunan kıkırdak dokunun şeklinin bozuk olması, burun yapısının asimetrik olması gibi durumlarda burun estetiği ameliyatı yapılır. Bunların dışında burnu ile ilgili farklı bir şekil yapısına sahip olmak isteyen kişiler de burun estetiği ameliyatını tercih edebilir.

Burun estetiği ameliyatının yapılabilmesi için belli bir yaş sınırı olmamakla birlikte en önemli referans, işlem yapılacak bireyin kas ve iskelet sisteminin ve burnun kemik ve kıkırdak yapısının gelişiminin tamamlamış olması gerekir. Kadın-erkek fark etmeksizin burnunda bu tür problemleri olan herkes burun estetiği ameliyatını tercih edebilir. Yapılacak işlemlerde burun estetiği fiyatları genel olarak işlemin özelliğine, kullanılan tekniğe veya rahatsızlığın nedenine göre değişir.

Burun Estetiği Öncesi

Burun estetiği ameliyatlarında yapılan işlemler, hassasiyet ve dikkat gerektiren müdahaleler olması ve ameliyat sırasında burun bölgesinde akacak kanamanın mümkün olduğunca az olması istenir. Kanamanın olmasını engellemek amacıyla cerrah tarafından özel ilaçlar kullanılarak kanama engellenir veya azaltılır. Böylece yapılacak işlemler rahat bir şekilde yapılır. Burun ameliyatlarında ameliyat öncesinde hastanın dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar;

  • Hastanın ameliyat öncesinde kullandığı ilaçlar ve genel sağlık ile ilgili bilgileri estetik cerrah doktora ve anestezi uzmanına bildirmelidir.
  • Ameliyat sırasında kanamanın olmaması istemediğinden, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların operasyondan en az 1 hafta öncesinden terk edilmelidir.
  • Farklı nedenlerden dolayı kişi tarafından içilen yeşil çay ve benzeri kanamaya sebebiyet veren bitki çayları ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Zararlı alışkanlıklar olan sigara ve alkol tüketimi iyileşme sürecini olumsuz etkilediğinden ameliyat yapılmadan en az 1 hafta öncesinden terk edilmelidir.
  • Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi rahatsızlık yaşayan hastalar, bu durumu mutlaka burun estetiği ameliyatını gerçekleştirecek doktora bildirmelidir.

Burun Estetiği Sonrası

Burun estetiği ameliyatı sonrasında hasta, genellikle 1 hafta sonra normal yaşamına dönebilir. Ameliyat sonrasında burun, her türlü basıdan ve darbeden korunmalıdır. Ameliyattan 1 hafta sonra, yürüyüş gibi basit egzersizler yapılmasında sakınca yoktur. Toplu oyunlar gibi etkinliklerden bir süre uzak kalınmalıdır ve spor aktiviteleri içerisinde özellikle ağırlık kaldırmayı gerektiren sporlar yapılmamalıdır. Burun ameliyatı yapıldıktan 2 gün sonra, baş geriye doğru olacak şekilde duşa girilebilir. Her türlü olumsuz etkiden uzak kalmak için 1 hafta sonra duş alınmasında herhangi bir sakınca yoktur. 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl içerisindeki kontroller aksatılmamalıdır.

Burun Estetiği İyileşme Süreci

Burun estetiği ameliyatlarında, travmanın türüne göre ameliyat sonrasında bazen herhangi bir morarma görünmeyebilir. Ancak buruna yapılacak işleme göre ameliyat sonrasında burun bölgesinde morarmalar ve şişlikler görülmesi normaldir. Bu morarmalar ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra yavaş yavaş ortadan kalkarak tamamen görünmeyecek hale gelir. Ameliyat yapıldıktan sonraki 2. Gün, ödem ve şişlikler en belirgin halde olur. Hastaların birçoğunda ameliyat sonrası oluşan ödemler, genellikle 1 hafta sonra ortadan kalkar. Ancak işleme göre bazı kimselerde ödem, 3 aya kadar sürebilmektedir.

Burun Estetiği Teknikleri

Burun estetiği teknikleri, açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti olmak üzere iki şekilde uygulanır. Açık rinoplasti burun estetiği tekniği, genellikle şekil bozukluğu ileri düzeyde olan ve nefes alışverişinde ciddi sıkıntısı bulunan hastalara yapılan bir ameliyat tekniğidir. Kapalı rinoplasti ise basit müdahale gerektiren estetiksel operasyonlarda tercih edilen bir teknik olmakla birlikte iyileşme süreci açık rinoplasti tekniğine göre daha kısadır. Burun estetiği fiyatları kullanılan tekniğin türüne, yapılacak işlemlere, ameliyat yapılacak kuruma ve kurumun bulunduğu ile göre değişir.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği ameliyatları, günümüzde birçok kişi tarafından yaptırılan en yaygın estetik operasyonlardan birisidir. Burnunda şekil bozukluğu bulunan, nefes alıp vermede problem yaşayanlar, farklı bir burun yapısına sahip olmak isteyenler ve travmalar neticesinde buruna müdahale edilmesi gerektiren durumların ortaya çıkması halinde bu bireyler burun estetiği operasyonunu tercih ederek problemlerinin giderilmesine isterler. Burun estetiği fiyatları ise yapılacak işlem niteliğine, ameliyatın gerçekleştirileceği kurum gibi faktörler esas alınarak belirlenir. Genel olarak estetik operasyonlar içerisinde burun estetiği fiyatları, düşük maliyetlidir.