Botoks Nedir?

Botoks uygulaması, vücutta meydana gelen birçok cilt sorununun tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Özellikle yüzde meydana gelen kırışıklıkların ve çizgilerin tedavisinde kullanılır. Oldukça kolay ve pratik bir işlem olan botoks uygulaması esnasında kişiler, kaydadeğer bir ağrı hissetmezler. Botoks uygulaması, kırışıklıkların giderilmesi ve aşırı terleme gibi sorunlarda rahatlıkla tercih edilebilir. Bu yöntemde kullanılan botoks; clostridium botulinum bakterisinin ürettiği toksinden elde edilir. Botoks fiyatları ve kişilere sunduğu avantajları ile günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilen en popüler yöntemler arasında yer alır.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks uygulaması, kolay ve kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Belirlenen bölgeye, botulinum toksini belirli işlemlerden geçirilerek enjekte edilir. İşlem öncesinde kişilerin herhangi bir ağrı hissetmemesi için uygulanacak bölgeye lokal anestezi kremi sürülür. İşlem sonrasında kısa süre içerisinde işlemin etkileri görülmeye başlanır. Botoks uygulaması ile birlikte diğer bazı enjeksiyon yöntemleri de aynı anda uygulanabilir. Kişilerin ihtiyaçlarına ve yapılan bölgeye göre farklılık gösteren bu yöntemler, kısa süre içerisinde tamamlanır.

Botoks Sizi Gençleştirir mi?

Çeşitli nedenlerden dolayı yüzde meydana gelen deformasyonlar, kırışıklık, sarkma gibi sorunlar kişilerin daha yaşlı ve yorgun bir yüz ifadesinin oluşmasına sebebiyet verir. Botoks uygulaması ile birlikte yüzde meydana gelen bu olumsuz yüz ifadeleri kaldırılarak kişilerin daha genç ve dinamik bir görünüme kavuşması sağlanır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, işlemin uzman ve profesyonel kişiler tarafından yapılmasıdır. Yapılan doğru botoks işlemleri sonrasında kişiler, daha genç ve daha dinç bir görünüme kavuşurlar.

Botoks Hangi Bölgelere Uygulanır?

Botoks uygulamaları, vücutta birçok bölgeye uygulanabilen işlemlerdir. Botoks işleminin, uygulanacak alana ve kişilerin ihtiyaçlarına göre farklı çeşitleri bulunur. Tıpta birçok alanda kullanılan bu yöntemin, belirli aralıklarla yaptırılması gerekir. Botoks uygulaması; göz çevresinde, alında, kaş bölgesinde tercih edilebilir. Bunun yanı sıra dekolte bölgesinde, el bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesinde de bu uygulama tercih edilebilir. Ayrıca botoks uygulamaları; tıp alanında kronik migren ağrılarında, boyun kasılmaları, idrar kaçırma gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılabilir. Botoks uygulamasının en çok tercih edildiği alanlardan birisi de koltuk altı ve avuç içi bölgeleridir, bu bölgelere yapılan botoks ile aşırı terleme sorununun önüne geçilebilir.

Botoks Kimlere Uygulanmaz?

Botoks fiyatları kişilere sunduğu avantajları ile kadın-erkek birçok kişi tarafından tercih edilir. Ancak botoks uygulamasının bazı kişilere tarafından yapılması önerilmez. Hamile veya hamilelik şüphesi bulunan kişiler ve emziren annelerin bu yöntemi uygulaması doğru değildir. Botoks uygulaması, kanserli hastalara ve ciddi cilt problemleri bulunan kişilere de uygun değildir. Botoks uygulaması öncesinde işlemi gerçekleştirecek uzmanla bir ön görüşme yapılıp detaylar hakkında bilgi alınması gerekir.

Botoks’un Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botoks uygulamaları, diğer birçok işleme göre daha uzun süreli ve daha etkili işlemlerdir. Uygulamanın belirli aralıklarda düzenli olarak yapılması gerekir. Botoks uygulaması, ortalama 4 ay ile 6 ay süresince etkisini gösterir. İşlemin etkisi geçtikten sonra tekrarlanması gerekir. Uzun yıllardır yüzde meydana gelen kırışıklıkların giderilmesinde kullanılan botoks uygulaması, güvenli ve konforlu bir yöntemdir.

Botoks Uygulamasının Ne Gibi Yan Etkileri Olabilir?

Botoks uygulamasının yan etkileri, yok denecek kadar azdır. Ancak işlem sonrasında işlemin yapıldığı bölgede hafif şişlik, kızarıklık ve morarma görülebilir. Bu durum normal ve geçici bir süreçtir. Bunun yanı sıra işlem sonrasında kişilerde hafif baş ağrısı hissedilebilir. Botoks uygulaması sonrasında bazı kişilerde göz seğirmeleri de görülebilir.

Botoks Uygulaması Ağrılı mıdır? Anestezi Gerekli midir?

Botoks uygulaması cerrahi bir işlem değildir. İşlem esnasında kişiler, kaydadeğer bir ağrı veya acı hissetmez. Botoks uygulaması öncesinde işlemin yapılacağı bölgeye uyuşturucu kremler veya losyonlar sürülerek hissedilebilecek acı minimum seviyeye düşürülür.

Botoks Hangi Kırışıklıklarda Faydalıdır?

Botoks yüzde, göz çevresinde, alında, kaş bölgesinde meydana gelen çizgilerin, kırışıklıkların giderilmesi için oldukça etkili bir yöntemdir. Bunun yanı sıra botoks dekolte bölgesinde bulunan kırışıklıkların giderilmesi amacı ile de sıklıkla kullanılır.

Botoks Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

Botoks işlemleri sonrasında beklenilen sonuçların alınabilmesi için kişilerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. İşlem sonrasında kişilerin egzersiz, spor, duş, sauna gibi işlemlerden ve eylemlerden bir süre uzak durulması tavsiye edilir. Ayrıca kişilerin işlem sonrasında bölgeye masaj uygulamamaları da gerekir.

Botoks Ne Kadar Süre İle Tekrarlanmalıdır?

Botoks uygulamaları yapılan işleme ve bölgeye göre belirli aralıklarda tekrarlanması gerekir. Kişiden kişiye farklılık gösteren botoks işleminin etkinlik süresi, yaklaşık 4 ile 6 ay arasındadır. İşlemin yapıldığı bölge ve kişilerin cilt yapısı ve kalınlığına göre işlemin uzman doktorun belirlediği aralıklarda düzenli olarak yaptırılması gerekir.

Düzenli Botoks Uygulamalarının Bir Yararı Var mıdır?

Botoks işlemi belirli aralıklarda uzman kişiler tarafından yaptırılmalıdır. Uzman doktorun belirlediği süreler içerisinde yapılan botoks uygulamasının birçok yararı bulunur. Doğru dozlarda düzenli olarak yapılan botoks uygulaması sayesinde yüzdeki doğallıktan uzaklaşmadan daha iyi bir görünüme kavuşmak mümkündür.

Botoks Yaptırmayı Bırakırsam Kırışıklıklarım Çok Daha Kötü Olur mu?

Botoks fiyatları bilinenin aksine düşük maliyetli ve uygundur. Botoks yaptırmayı bıraktıktan sonra yüzdeki kırışıklıklarda artış görülmez. İşlem etkisini yitirmeye başlayınca kişiler tekrar eski durumuna geri döner.

Botoks Sonrası Güneşlenebilir mi?

Botoks işlemi sonrasında kişiler belirli bir süre direkt güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Botoks Fiyatları

Botoks fiyatları işlemin yapılacağı bölgenin alanına ve işlemi yapıldığı kuruma göre farklılık gösterir. Botoks fiyatları öncesinde işlemin gerçekleştirileceği kurum ve uzman doktor ile bir ön görüşme ile fiyatlar hakkında detaylı bilgiye ulaşarak bütçe planlaması yapılmalıdır.