Aşırı terlemenin en sık görüldüğü bölgeler koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanıdır. Aşırı terleme tedavisinde botolinum toksin uygulaması etkili ve pratik bir yöntemdir. 

Aşırı Terleme Nedenleri Nelerdir? 

 En sık nedeni genetik ve yapısaldır ve hastaların yüzde 40’ında aile öyküsü bulunmaktadır. Çok nadir olarak şeker hastalığı, tiroid bezi hastalıkları gibi altta yatan bir hastalık görülebilmektedir. 

Aşırı Terleme Tedavisinde Botulinum Toksin Tedavisi Nasıl Uygulanır? 

Uygulama yapılacak bölgeye anestezik krem sürülerek ağrı hissi azaltılır. Botulinum toksin cilde ince uçlu iğnelerle uygulanır. Fizyolojik olarak sinir uçlarından asetolin kolin adlı madde salınarak ter bezleri uyarılır. Botulinum toksin asetolin kolin adlı maddenin salınımına engel olarak ter bezlerinin uyarılmasını engeller ve böylelikle terleme azalır. 

Botulinum Toksin Tedavisinin Etkisi Ne zaman Ortaya çıkar ve ne kadar sürer? 

İşlemden sonra 2-3 gün içerisinde terlemede azalma başlar ve 15 günde terlemede tama yakın azalma görülür. Terleme tedavisindeki etkinliği ortalama 4-6 aydır. Etki süresi kişiden kişiye göre değişebilmektedir. 

Aşırı Terleme Tedavisinde Uygulanan Botulinum Toksin Tedavisinin Yan Etkisi Var mıdır? 

Koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanı aşırı terleme tedavisinde kullanılan Botulinum toksin tedavisinin bilinen önemli bir yan etkisi yoktur. 

Aşırı Terleme Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Uygulamanın yapıldığı gün banyo yapılmaması, dokunulmaması ve masaj yapılmaması önerilir.